A A A

Imieniny Wujka Idziego

1.09.2009

Czy wiecie, że 1 września swoje imieniny obchodzi Wujek Idzi?! Co o Świętym Idzim pisze Wikipedia? Przeczytajcie.


Był Grekiem. O jego pochodzeniu wiadomo, że urodził się w Atenach w bogatej rodzinie w 640 roku. Ponieważ pochodził z królewskiego rodu otrzymał należyte wykształcenie i wychowanie w duchu miłości dla bliźnich. Kiedy zmarli mu rodzice całe swoje dobra przeznaczył dla biednych. Dokonywał licznych cudów uzdrowień i sława jego zaczęła szybko rosnąć.
W poszukiwaniu spokojnego, odludnego miejsca dotarł na południe Francji, w obecnej Prowansji, gdzie w głębi puszczy wiódł życie pustelnika spędzając czas na rozmyślaniach i modlitwie. Na obrazach i rzeźbach jest przedstawiany z łanią. Jak głosi legenda, pewnego razu król Wizygotów polując zapuścił się za łanią, która schroniła się w grocie gdzie przebywał święty. Wtedy jeden z myśliwych strzałą zranił Idziego, zamiast trafić w zwierzę. Król widząc w nim świętego męża i chcąc wynagrodzić mu doznane krzywdy podarował mu ziemię na której powstał klasztor.
Święty Idzi przez swoją dobroć, miłość do Boga i ludzi oraz czynione cudowne zdarzenia przyczynił się do rozsławienia tego miejsca na cały ówczesny świat. Stopniowo wokół klasztoru powstawało miasto, które nazwano jego imieniem - SAINT-GILLES, czyli Święty Idzi.
W średniowiecznej Europie był obok św. Marcina jednym z najpopularniejszych świętych. W Polsce najsłynniejsze obiekty jego kultu powstały w Krakowie, Krobi, Wrocławiu, Inowłodzu. Sanktuarium w Mikorzynie jest obecnie uznawane za największe i najważniejsze w Polsce miejsce kultu św. Idziego.
Kościół już od średniowiecza uznaje wstawiennictwo św. Idziego za wyjątkowo skuteczne, zaliczając go w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Uznawany za patrona od chorób, trudnej spowiedzi, spraw beznadziejnych i płodności. Historia Polski jest związana z kultem tego świętego. Władysław Herman i jego żona Judyta nie mogli mieć dzieci, co groziło utratą dziedziczenia tronu przez Piastów. Postanowili więc wystąpić o wstawiennictwo św. Idziego. W tym celu książę wysłał do opactwa Saint Gilles poselstwo z bogatymi darami, miedzy innymi posążkiem ze złota wielkości dziecka. Skutkiem postów i modlitw zakonników było przyjście na świat w 1086 r. przyszłego władcy - Bolesława Krzywoustego.
500 letnia figura Świętego z Mikorzyna słynie z obfitych łask bożych. Od setek lat wierni przynoszą tu te same prośby; pomocy w chorobie i o potomstwo. Prośby te często są wysłuchiwane, o czym świadczą liczne dowody wiernych.
Dlatego kościół w Mikorzynie z cudowną figurą świętego, został uznany za SANKUARIUM - czyli miejsce święte.

Powered by Quick.CMS